Книжкова  полиця

 

Піст

Свята Церква зберігає щорічно піст Чотиридесятниці, який завжди буває перед святом Пасхи, що є прообразом Всезагального Воскресіння. Святкуючи Воскресіння Христа, ми водночас святкуємо і своє майбутнє Воскресіння, майбутню радісну зустріч у день Загального Воскресіння. Та до світлої радості немає іншого переходу (саме так з єврейської і перекладається слово «пасха»: у Старому Завіті воно означало перехід ізраїльського народу з єгипетської неволі в землю обітовану), окрім трудного, але спасительного посту.


Архиепископ Августин (Маркевич)

Униатство. Богословские аспекты

…В данном исследовании мы сделали попытку хоть в некоторой мере посмотреть на проблему унии не только с исторической, но и с догматической точки зрения. Необходимость богословского осмысления униатского вопроса представляется очевидной. Речь идет не только о том, что исследования, предпринимаемые в данном направлении, могут значительно способствовать разрешению конфликтной ситуации, сложившейся на Западе Украины в ходе возрождения Униатской церкви в конце ХХ в. Сегодня уже мало кто сомневается в том, что и Православная Церковь, и католицизм оказались перед лицом общих проблем. Они в равной степени призваны отстаивать традиционные христианские ценности в условиях нарастающего натиска секуляризма и все более активизирующегося исламского фундаментализма. В складывающейся ситуации православные и католики не могут не сознавать необходимости объединения совместных усилий в противостоянии общим вызовам и решении общих задач. Но препятствием на пути к диалогу неизбежно оказывается проблема прозелитизма и, как ее частный случай, вопрос об униатстве…


Протоієрей Олег Скнарь

Варвару святую почтим…

Історія вшанування святої великомучениці Варвари налічує 1700 років, з дня її мученицької кончини. Українська просвітителька Софія Русова колись писала про те, що її сучасники їздили до Петербурга та Москви, як правило, у справах, але зовсім інше приваблювало багатьох до Києва - це мощі подвижників: «Сюди їдуть зовсім з іншим настроєм, але більшість йдуть пішки, нерідко босоніж за тисячі верст». 
Існував традиційний маршрут прочан. Вперше його описав Микола Лєсков. За словами його персонажа, «богомол» передусім «поклоняється усім святим Печерським, потім до Варвари, а потім Макарію Софійському...». Збережені у Михайлівському монастирі мощі святої великомучениці Варвари були у нас єдиною реліквією давнього християнського Сходу.


Олексій Герасимчук

Преподобний Алексій Карпаторуський, сповідник

Утвердили Православ'я на Закарпатті святі брати Кирило і Мефодій зі своїми учнями у другій половині IX століття. Східний обряд і східну догматику карпаторусини утримували неушкодженими аж до середини XVII століття, коли 24 квітня 1646 р. у храмі Ужгородського замку 63 священики прийняли унію з Римом. Останній Карпаторуський єпископ Досифей, якого було осліплено, помер у 1734 р. в Угольському монастирі. Після його смерті угорська влада не дозволила вибори нового православного владики.
Масовий рух за відродження прадідівської Православної Церкви на Закарпатті почався на зорі XX століття під керівництвом схиархімандрита Алексія (Кабалюка).


Оксана Жаборинська

Роздуми про православну журналістику

Хто такий світський журналіст? Журналістика - це робота чи покликання? Найчастіше така діяльність сприймається як робота, оскільки журналіст, за словами підручника з теорії журналістики, - це людина, яка є «передавачем інформації», отже, має прийняти, образно кажучи, пропустити через своє серце й розум і передати інформацію. Але часто ми забуваємо, що журналіст - це насамперед людина, а не налаштований на певне виконання дій робот, який мусить виконувати ці функції.


Оксана Жаборинська

Роздуми про єдність Церкви

Істинна Церква Христова - Церква єдина, це ми щодня сповідуємо в Символі віри, тим самим визначаючи властивість Церкви, яка відрізняє Її від інших християнських співтовариств і віровизнань. Церква єдина у внутрішньому своєму житті, бо має Єдиного Главу – Господа нашого Іісуса Христа. Дух Божий об'єднує всіх в єдине Тіло Христове, в єдиний духовний організм, як душа в людині поєднує всі частини її тіла.


Наші паломники

ВРАЖАЮЧА ЗУСТРІЧ ІЗ БУКОВИНОЮ.
"ЯК ТО РУСЬ ХОДИЛА СЛІДАМИ ІГУМЕНА ДАНИЇЛА".
«ВСЯ ПРЕМУДРОСТІЮ СОТВОРИЛ ЄСИ...»


Архієпископ Львівський і Галицький Августин

Проповідь на свято Воздвиження Хреста Господнього

Хрест можна назвати знаменем, прапором. Кожна військова частина, полк, інший самостійний підрозділ має бойовий прапор. Цей прапор всі – від командира до наймолодшого солдата – повинні захищати до останньої краплі крові останнього воїна. Найбільшою ганьбою для війська є втрата бойового прапора. Прапор – це символ єдності, міці, мужності військової частини, це - їхній дороговказ, це те, що гуртує всіх і закликає до перемоги. Для нас, християн, таким знаменом, є хрест нашого Спасителя.


Вибране з творів блаженного Августина

Два гради створено двома родами любові: град земний — любов'ю до себе, доведеною до презирства до Бога, і град небесний — любов'ю до Бога, доведеною до презирства до себе. Перший має славу свою в собі самому, останній — в Бозі. Бо перший шукає слави серед людей, а найбільша слава для іншого є Бог, свідок совісті. Один у славі своїй підносить свою голову, другий ж говорить своєму Богові: Ти, Господи,... слава моя, і возносяй главу мою (Пс.3,4).


Житіє святого блаженного Августина, єпископа Іппонійського

Блаженний Августин народився в Нумідійському місті Тагасті в 354 р. Його батько був поганином, володів невеликим маєтком і посідав виборну посаду в міському управлінні. До християнства він навернувся лише наприкінці свого життя. Мати Августина, блаженна Моніка, була християнкою і щиро прагнула виховати свого сина у дусі християнського вчення. Своєю лагідністю вона благотворно впливала і на свого чоловіка, стримуючи його різкий і запальний характер.


Світлана Придатченко, м. Львів

Церковні зображення на Сході і Заході

Як відомо, вшанування святих ікон відіграє в Церкві велику роль. Тому що ікона не тільки прикраса храму, чи ілюстрація Святого письма, вона - повна йому відповідність і органічно входить в богослужбове (літургійне) життя Церкви. Ні зрозуміти, ні пояснити ікону поза Церквою і її життям неможливо. Ікона, як образ священний, є одне з проявів церковного Передання. Вшанування ікон Спасителя, Божої Матері, Ангелів та святих - це догмат християнської віри, догмат, сформульований Сьомим Вселенським собором, догмат, що випливає з основного сповідання Церкви - втілення Сина Божого. Його ікона свідчить про істинне, а не оманливе Його втілення.


Свідок істини і мученик за святе Православ'я

(До 54-ї річниці мученицької смерті протопресвітера Гавриїла Костельника)

З особою видатного церковного діяча і богослова о. Гавриїла Костельника пов'язана вся історія Церковного життя Галичини в першій половині XX століття, а особливо, історія повернення греко-католицької спільноти, відірваної історичною недолею від Святого Православ'я, в лоно духовної Матері - Руської Православної Церкви.


архієпископ Львівський і Галицький Августин

Православна Церква про самогубство

Питання про самогубство в Україні стало злободенним. Людина прийняла рішення припинити своє земне життя і здійснила задумане. У язичників чи атеїстів такий вчинок сприймається як героїзм. Зовсім інакше християнство ставиться до самогубців (так називають людей, що свідомо позбавили себе життя будь-яким способом). Підкреслюю: тих, які свідомо прийняли рішення припинити своє життя і реалізували його.


Житіє священномученика архидиякона Никифора (Кантакузена)

28 жовтня 2001 року, в день святкування 100-річчя з дня освячення свято-Георгіївської церкви у м. Львові, на Божественній літургії, яку очолив Блаженніший митрополит Київський і всієї України Володимир, було звершено чин канонізації священномученика архидиякона Никифора (Кантакузена), великого протосинкела і екзарха Константинопольського патріарха в західно-руській Церкві.


Догмати  Православної  Церкви

Догмат - iстина християнської вiри, яка не пiдлягає сумнiву внаслiдок її богоодкровенного походження i яка є обов'язковою для всiх членiв Церкви. Догмати є основою вчення Православної Церкви, i не пiдлягають змiнi. Як Бог є незмiнним та вiчним, так i догмати Його Церкви є незмiнними до кiнця вiку.


Олексій Ілліч Осипов, професор МДА

Про духовну небезпеку католицької "містики"

Проте, найсерйозніше, про що свідчить досвід католицьких святих, – навіть не очевидна омана вказаних подвижників, а глибокий смуток з приводу того, що усі вони канонізовані Католицькою Церквою. Ось тут ми стикаємося вже не з помилкою однієї людини, а з помилкою всієї Римської Церкви у найголовнішому для Церкві питанні – спасінні та духовній досконалості людини.


Беседа с главным редактором журнала "Синопсис"
священником Петром Зуевым

"Речь идет об оппозиции Восток-Запад"

Оказавшись между Востоком и Западом, Украина претерпела трагическое внутреннее разделение в самой себе, так как наше современное единство есть опыт сосуществования двух различных религиозно-культурных универсумов: Восточной и Западной Украины. Но дело в том, что от того как сегодня определится эта «срединная», простирающаяся между двумя полярными мирами, земля — зависит и сама судьба Запада и Востока.


В.И. Петрушко

Автокефалисткие расколы на Украине в постсоветский период 1989-1997

Потребность в исследовании раскольничьего движения на Украине связана также и с проблемой поиска путей преодоления кризисной для Украинского Православия ситуации. В частности, в связи с необходимостью нормализации религиозной жизни на Украине неоднократно высказывалась мысль о диалоге с раскольниками с целью преодоления церковной смуты и воссоединения всех православных в одну Церковь. И хотя перспективы подобного объединения все еще остаются достаточно туманными, все же возникает вопрос: каким образом и на каких принципах может быть осуществлен данный процесс? В связи с этим существует потребность в более глубоком исследовании, как исторических истоков, так и современного состояния автокефалистского раскола.

Полный текст книги (формат Word) в zip архиве.


ЛЬВІВ

Передумовою виникнення одною з найбільших міст Західної України сучасною мегаполіса Львова, який впродовж майже семи з половиною віків свого існування називався Леополіс, Леоніополіс, Львув, Лемберг, Львов, стало відродження Галицько-волинського князівства, після чергового його зруйнування монголо-татарською Ордою.


Андрій М. Окара, (Москва, Росія)

На захист російської мови
Полтавський "суржик" та духовне плебейство

Здається, ніде у світі не знущаються так над російською мовою, як у Полтаві. Хіба що в Кременчуці, Миргороді та Лубнах. Правда, у Харкові, Києві, Дніпропетровську, Луганську чи Одесі російська мова не набагато краща і також дуже далека до справжньої російської — мови Пушкіна, Толстого, Єсеніна та Андрія Платонова. Виявилося, що русифікація українців, яка мала місце протягом кількох останніх століть, дорого обійшлася перш за все самій російській мові.


Андрій М. Окара, (Москва, Росія)

Глобализация парадигмы

Старые исторические обиды не могут в дальнейшем служить компасом в российско-украинских отношениях
Тема украинско-российских отношений, откровенно говоря, надоела. По крайней мере, в ее привычном обличье. Хотя бы потому, что теперь, после войны на Балканах, сама проблема приобрела совершенно иные очертания, и мыслить старыми категориями, как минимум, непродуктивно.


Андрій М. Окара, (Москва, Росія)

Творчість Івана Котляревського та нова парадигма української літературної мови

Вихід у 1798 році в Петербурзі "Енеїди" Івана Котляревського передумовив типологію та усю подальшу історію не лише нової української літератури та національної ідентичності, а й нової української літературної мови.


Із збірки "Проповіді Блаженнішого Володимира
митрополита Київського і всієї України"

Божествений задум щодо людини

Своєю добротою Бог створив людину, тварин, рослини, всю органічну та неорганічну природу. Св. Григорій Богослов говорить: "Так належало статися, щоби благо розливалося, йшло далі й далі, щоб кількість облагодіяних була якомога більшою, (бо така є властивість найвищої Благості)".


Тимотей Мостовий

Великодня писанка

"А мені дуже шкода, що мої писані рядки лежать собі стосиком в темностях земних готові до торжественного походу на землю між єї мешканців і ждуть з Абсолютним спокоєм бодай одного Мешканця землі, щоб вийшов їм на зустріч. Вправді не є се трагічне для Людства, але – повірте бодай на хвилинку покищо – є се трагічне для деяких но богатьох людських осіб. Не мені Вам пригадувати, що "фільософія" вміє вести людий у пропасть, а щойно фільософія на вершини. Та й чи то вже треба наводити аж найгірше?..."


Леоніла Міщенко, доктор філологічних наук

Слава і біль України

... "У світі нас не знають", — дедалі частіше звучить сьогодні ця думка. І повторюються слова Володимира Винниченка: "Історію України не можна читати без брому". З гіркотою переконуюсь, що, справді, у світі не знають наших учених, митців, письменників, їх не відзначають Нобелівською премією.


Житіє святого великомученика Димитрія Солунського

Святий великомученик Димитрій Солунський був сином римського проконсула в Фессалоніках. (Сучасні Салоніки, слов'янська назва – Солунь). Йшло століття христянства, римського язицтва, духовно зламане і переможене сонмом мучеників і сповідників Розп'ятого Спасителя, збільшувалось гоніння.


Де є мед – бджоли прилетять

Від найперших часів Антонія Великого до Ісихія Єрусалимського, від Григорія Палами до подвижників наших днів триває могутня традиція православного старецтва. Перед сивими ченцями-пустельниками схиляли голови церковні ієрархи та імператори. Перед тихими старенькими подвижниками завмирала будь-яка сила. Звідки такий безумовний авторитет? Звідки така вага духу? Цими таємницями вічної молодості з нами, молодими, діляться саме ті, хто проніс її через усі випробування часу.


"З ГЛУБИНИ ВОЗЗВАХ…"
Храм у тюрмі

Є місця на землі, які нібито нагадують пекло. Місця, де зібрані люди, котрі самі себе відділили від Божої любові та від суспільства. Ці місця називаються тюрмами, "зонами", таборами. Але й туди може повернутися любов, Благая вість, сонце, потрібно тільки воззвати.


Володимир Білошицький

Про що мовчать мас-медіа, або витоки війни в Югославії

Події ХХ століття, як і останнього десятиліття Українського державотворення, доводять, що історія не лише повторюється, а й має намір рухатися по замкненому колу. Як сказав Еклезіаст: "Що було, те й буде; і що робилося, те й буде робитися; і немає нічого нового під сонцем" (Ек. 1, 9).


ЦЕРКОВНІ СВЯТА,



Архімандрит Єрофей (Греція)

Православ'я, як терапевтична наука

На запитання чим є християнство і яка його місія у світі давалося багато відповідей. Але здебільшого вони не є правдивими. На сторінках нашої статті ми намагаємося довести, що християнство і зокрема Православіє є терапевтичною наукою. Ми дамо намітки, що представляє собою терапія і яким чином її досягають.


Житие и страдание святого славного Великомученика Пантелеимона

Святой целитель Пантелеимон являет скорую помощь, врачуя душевные и телесные недуги всем притекающим к нему с верою и теплыми молитвами.


Блаж. Августин

Про дію і благодать Святого Духа в Святій Церкві і в її членах

Заперечення п'ятидесятникам та іншим харизматам, а також розкольникам від Православ'я


В.И. Кельсиев

"Галичина и Молдавия" - путевые письма

Книга содержит уникальные исторические сведения о Галиции XIX века, о ее культуре и экономике.

Полный текст книги в zip архиве.

Від католицизму до Православ`я

До 50-річчя з дня мученицької кончини протопресвітера Гавриїла Костельника.
(Статті та фотоматеріали).


Сватання

Вірш про унію


Миссионерский Отдел Московского Патриархата
Русской Православной Церкви

Новые религиозные организации России деструктивного и оккультного характера

Справочник включает информацию о религиозных объединениях России, относимых экспертами государственных органов и общественных организаций в разряд деструктивных религиозных организаций, а также об оккультных и языческих группах, действующих на территории нашей страны, в том числе опасных для личности и общества, и некоторых других. Представлены данные о более чем 80 организациях. Информация, публикуемая в справочнике, основана на материалах религиозной и светской печати, аналитических исследованиях культовых авторитетных литературных источников описываемых религиозных объединений, анализе бесед с адептами этих религиозных объединений. Справочник создан в помощь православному миссионеру, а также рассчитан на сотрудников государственных учреждений, правоохранительных органов, общественных организаций и всех интересующихся религиозной ситуацией в России.

Справочник в zip архиве.

Белгород 1997.



 
Православное христианство.ru. Каталог православных ресурсов сети интернет

Rambler's Top100

TopList
Від   1.1.2000

Rambler's Top100
Від   7.1.2000