Книжкова полиця

ЛЬВІВ

Передумовою виникнення одного з найбільших міст Західної України, сучасного мегаполіса Львова, який впродовж майже семи з половиною віків свого існування називався Леополіс, Леоніополіс, Львув, Лемберг, Львов, стало відродження Галицько-волинського князівства, після чергового його зруйнування монголо-татарською Ордою. Князь Данило Галицький, щоб захиститися від подальших набігів татар, став споруджувати в різних місцях Волині, Галичини й Холмщини опорні пункти — "гради". Відгомін віків доніс до нас славу про заснування Данилом Романовичем серед таких міст-фортець — Холма, куди переніс з Галича свою столицю, та Львова, що став столицею Галицько-Волинського князівства в 1260 роках. Перша згадка про Львів у Галицько-Волинському літописі датується 1256 р. Літописець, оповідаючи про велику пожежу, яка сталася навесні того року в Холмі, зазначає, що заграву було видно аж зі Львова.

В тому ж літописі ще тричі згадується Львів протягом другої половини XIII ст. Історики вважають, що закладення Львова відбулося наприкінці 40-х — на початку 60-х років XIII ст.. Видне розташування "града Льва", як форпосту на шляху між Галичем і Холмом сприяло його швидкій розбудові. Львів був започаткований у верхів'ях річки Полтви, притоки Бугу на прикордонні Волині, Поділля і Розточчя. Саме по території Львова проходить головний європейський вододіл між басейнами Балтійського моря (куди впадає Буг, притока Вісли) і Чорного моря (куди прямують недалекі річки Зубра і Зимна Вода, притоки Дністра). На одній із найвищих точок Східноєвропейської рівнини, неподалік якої проходив торгівельний шлях, було споруджено укріплений замок (дитинець), а за його високими валами із частоколом поверху, внизу з південною боку гори розкинулося торгово-ремісниче місто.

За версіями авторів хронік ХVІ-ХVІІ ст. засновником Львова слід вважати сина Данила, княжевича Льва. Саме йому - Льву, що започаткував місто, присвятили свої вірші середньовічні львівські поети, а на Галицькій брамі ще в XVII ст можна було прочитати латиською мовою напис "Князь Лев поклав мені підвалини, нащадки дали ім'я Льва". У цих двох версіях про заснування Львова нема суперечностей, оскільки тоді Лев Данилович був уже зрілим мужем і допомагав батькові в державних справах і військових походах. Цілком ймовірно, що Данило заснував місто, яке назвав Львів на честь сина, а той безпосередньо здійснював його розбудову і сюди переніс згодом столицю князівства. Первісний дерев'яний замок був невдовзі замінений мурованим з каменю. Завдяки фортифікаційним удосконаленням львівський замок витримав навалу Золотої Орди в 1287 році. Головна львівська твердиня була оточена цілою системою укріплених "градів"', що відігравало важливе значення в обороні міста від подальших нападів.

Завдяки своєму вигідному розташуванню на перехресті торгових шляхів, місто стало важливим комунікаційним вузлом, центром міжнародних економічних зв'язків. Про значення тодішнього Львова свідчить напис на каталонській карті світу XIV ст. "Місто Лева. До цього міста прибувають купці, які ідуть зі Сходу і вирушають Німецьким морем до Фландрії". Львів став конгломератом представників різних національностей, які тут поселялися. Крім русичів, тут жили вірмени, євреї, поляки, німці, татари. Однак, у стародавньому Львові іноземці мали статус меншин, а повноправними громадянами вважалися "мистичі", тобто ті, хто мав в місті нерухомість. Після завоювання Львова в 1349 р. польським королем Казимиром, настали довгі віки чужоземного панування.

Багато води сплило в маленькій Полтві з того часу. Мінялися володарі, і на зміну одним зайдам приходили інші. Та був у історії міста короткий період, коли після розпаду Австрійської імперії з 1 по 21 листопада 1918 року Львів став столицею Західно-Украінської Народної Республіки. Потім знову настали часи совєтського панування. Однак, швидкоплинні події кінця 80-х — початку 90-х років, що відбувалися у Львові, стали каталізаторами ідеї незалежності всієї України, яка матеріалізувалася в часі вікопомного референдуму 1 грудня 1991 р. А кількома місяцями раніше 3 квітня 1990 р замайоріли синьо-жовті прапори на Львівській ратуші та на Високому Замку, звідки і було свого часу започатковане древнє місто Лева.

На початок сторінки