Новини

Архієпископ Львівський і Галицький Августин відвідав батьківщину протопресвітера Гавриїла Костельника у Сербії

17 вересня 2005 року на запрошення Преосвященнішого єпископа Новосадського і Бачського, Сомборського і Сегединського Іринея (Сербська Православна Церква), архієпископ Львівський і Галицький Августин у супроводі секретаря Львівської єпархії протоієрея Богдана Біласа та настоятеля свято-Кирило-Мефодіївського собору у м. Ужгороді протоієрея Димитрія Сидора відвідав м. Новий Сад, Сербія. У єпархіальному управлінні делегацію УПЦ прийняв Владика Іриней. Під час бесіди Владики обговорили події в церковному житті Вселенського Православ'я, зокрема, Сербської та Української Православних Церков. Обмінялися думками щодо ситуації навколо Православної Церкви в Македонії. Особливу увагу Владики звернули на життя та діяльність приснопам'ятного протопресвітера Гавриїла та його визначну роль в історії Православ'я. Увечері Владики молилися на всеношній у свято-Георгіївському кафедральному соборі у м. Новому Саді. Після закінчення богослужіння Владики та члени української делегації відвідали Трьохсвятительську церкву у м. Новому Саді та слухали концерт у виконанні архієрейського хору та камерного хору Густава Васа зі Стокгольма, Швеція. Наступного дня, у неділю Високопреосвященніший архієпископ Львівський і Галицький Августин та Преосвященніший єпископ Новосадський і Бачський Іриней у співслужінні сонму духовенства відправили Божественну літургію у свято-Георгіївському кафедральному соборі у м. Новому Саді. Владика Августин роздав іконки, благословив парафіян. Потім мав зустріч зі священиками, які брали участь у богослужінні. Увечері Владики молилися на вечірньому богослужінні. Цього ж дня Владика Августин мав також зустріч з Преосвященнішим єпископом Зворничко-Тузланським Василієм.

19 вересня, в понеділок, Високопреосвященніший архієпископ Львівський і Галицький Августин, Преосвященніший єпископ Зворничко-Тузланський Василій, Преосвященніший єпископ Новосадський і Бачський, Сомборський і Сегединський Іриней, Преосвященніший єпископ Вранський Пахомій та Преосвященніший єпископ Єгарський Порфірій у співслужінні сонму духовенства звершили Божественну літургію у свято-Вознесенському соборі у м. Суботіца з нагоди єпархіального свята Чуда архістратига Божого Михаїла в Хонех.

20 вересня, у вівторок, делегація УПЦ відвідала Руський Керестур поблизу Нового Саду – село, де народився протопресвітер Гавриїл Костельник, що було головною метою поїздки у Сербію.

Отець Гавриїл (Габор) Костельник-Гомзов народився 15 червня 1886 р. в с. Руський Керестур (Бач-Керестур), Сербія, в греко-католицькій родині русинів із Закарпаття.

Після початкової школи навчався в гімназіях в Вінковцях (Славонія) і Загребі, де в 1905 році склав іспит зрілості. Теологію вивчав спочатку в Загребі, а з 1907 р. - у Львові.

Після закінчення курсу теології в 1911 році за рекомендацією митрополита Андрея Шептицького вступає до Фрайбурзького католицького університету на філософський факультет. У 1913 р. Гавриїл Костельник повертається до Львова, одружується з Елеонорою Зарицькою, приймає дияконський, а потім священичий сан, і назавжди оселяється тут.

За свої переконання та визначну роль у підготовці та проведенні Львівського собору 1946 року, який прийняв рішення про приєднання західно-українських греко-католиків до Православної Церкви, 20 вересня 1948 року отця Гавриїла було вбито неподалік Преображенської церкви. Похований на Личаківському кладовищі у Львові.

Через 44 роки, 20 вересня 1992 року, в день мученицької смерті о. Гавриїла, Високопреосвященніший архієпископ Львівськ