НОВИНИ
Львівської єпархії УПЦ

 
500 РОКІВ ЦЕРКВІ В УЛЮЧІ

Сянік (Польща). 8-9 травня на запрошення Високопреосвященнішого Кир Адама, Архиєпископа Перемиського і Новочанчівського, на урочистості присвячені 500-літтю церкви Вознесенія Господнього в селі Улюч біля Сянока прибув Високопреосвященнійший архієпископ Львівський і Галицький Августин.

Дерев'янна церковця в Улючі – одна з найстарших у Польщі, котра пережила всі лихоліття і чудом збереглася протягом 500 років.

В суботу 8 травня в приміщенні Залу Ікон Сяніцького Музею Народної Архітектури відбулася міжнародна наукова конференція присячена не тільки історії церкви в Улючі, але й подіям, тематично пов'язаним з історією святого Православ'я на Підкарпатті. Серед доповідачів виступили архієпископ Адам Перемисько-Новосанчівський, архієпископ Августин Львівський і Галицький, єпископ Паїсій Горлицький, а також відомі науковці-історики та дослідники: о. прот. професор Маріан Бендза, Юрій Гінальскі, Гражина Стояк, Маріанна Яра, Ярослав Гемза, Здіслав Гіль та інші. Зокрема темою доповіді архієпископа Адама було «Початки християнства на польських землях», доповідь архієпископа Августина «Нарис з історії Галицької Митрополії (доунійний період)” – стала логічним продовженням теми владики Адама, а в свою чергу єпископ Паїсій, висвітлюючи образ святителя Петра Могили і його покровительсво над Галичиною – доповнив хронологічно і тематично своїх передмовців. Загалом конференція викликала велике зацікавлення з боку присутніх, а особливо мас-медіа. Представлені реферати заплановано видати в ювілейному збірнику. Під час конференції Високопреосвященніший архієпископ Августин вручив владиці Кир Адамові безцінний дар – Антимінс з 1650 року підписаний останнім православним єпископом Перемисько-Самбірсько-Сяніцьким Антонієм (Вінницьким), резиденція котрого знаходилася у Сяноці. Перемиська єпархія змушена була прийняти унію у 1692 році. Отож, після майже трьохсотлітньої перерви наступним православним архипастирем у Сяноці став владика Адам. Крім того, владика Августин від імені Його Блаженства, Блаженнішого Володимира, Мирополита Київського і всієї України, вручив владиці Адаму нагороду – Орден святителя Петра Могили (під № 001). Всі присутні були дуже приємно вражені, а сам Владика Адам не скривав сліз зворушення.

   

Цього ж дня увечері в музейній церкві з села Ропки відбувся урочистий концерт церковної музики за участю хору «Глас» Львівсько-Галицької єпархії, під керуванням о. Валерія Калінчука, хору «Ірмос» Перемисько-Новосанчівської єпархії та ансамблю «Відимо» (керівник обох колективів Маріанна Яра). Під час концерту відбулася презентація першої поетичної збірки поета улючанина Василя Шляхтича.

В неділю вранці, не зважаючи на дощову погоду, владики у супроводі духовенства і мирян вирушили на гору Дубник, де заходиться старовинна оповита легендами церковця. Приблизно півкілометровий вихід на цю гору досить стрімкий. Особливо після кількатижневих дощових опадів було зрозумілим, що вийти сюди буде важко. Однак архипастирі та духовенство стали прикладом для вірних і разом подолали вершину. Тут при вході віршами і квітами вітали владик юні парафіяни, а один з найстарших – пан Володимир Шуль вітав хлібом-сіллю та власною поезією. Святу Божественну Літургію очолювали: Високопреосвященніший Адам, Високопреосвященніший Августин та Преосвященнійший Паїсій у супроводі чисельного сонму духовенства. Співом супроводжували хори „Глас” та „Ірмос”. Проповідь після прочитання Євангелія виголосив Преосвященніший Паїсій, поєднуючи євангельську тему (Неділя про Сліпого) зі значенням ювілею в контексті пошанування наших предків, серед котрих улюцькі православні монахи, що перед віками утверджували на цих теренах Святе Православіє. Згадав також, що у 1643 році сам Митрополит Петро Могила подарував у монастир Служебник, підписаний власноручно. Під кінець Літургії Високопреосвященнійший владика Августин у своєму змістовному слові пригадав про споконвічну єдність Києва і Галичини, незважаючи на кордони, подякував господареві владиці Адамові за запрошення, а на згадку про зустріч подарував панагію. Не залишив архіпастир Львівський і Галицький поза увагою і владику Паїсія Горлицького. В свою чергу владика Адам, складаючи подяку Владиці Августину, підкреслив, що саме архієпископ Львівський і Галицький – найближчий до Польщі ієрарх Української Православної Церкви – постійно підтримує православних українців у Польщі, задля котрих часто змушений залишити навіть дуже важливі свої обов'язки в Україні, розуміючи, що його присутність, благословення і молитва – це неоцінений вклад в нашу спільну справу – справу збереження віри наших предків – Святого Православія у Карпатах.

       

Під кінець хресного ходу довкола церкви краплини свяченої води з архіпастирського кропила змішались з краплинами дощу, який переріс у зливу і щедро окропив гору Дубник і Свято-Вознесенську церкву – величного свідка православної історії на Сянцькій землі..

Маріанна Яра, Сянок, Польща, для прес-служби Львівської єпархії
    
  

знайти
на:

 
ОСТАННІ НОВИНИ

«Уніатство. Богословські аспекти»

Панахиди 9-го травня у Львові

Львів благословила Почаївська ікона Божої Матері

День пам'яті святого великомученика Георгія Побідоносця

Дерева пам'яті і Перемоги

Великоднє вітання від недільної школи

Владика Августин залишив запис у Книзі пам'яті у Генеральному Консульстві Республіки Польща у Львові

Співчуття Предстоятелю і всій повноті Польської Православної Церкви

Святкування Світлого Воскресіння Христового у Львівській єпархії

Пасхальне послання архієпископа Львівського і Галицького Августина (2010р)
 

Архів новин

 
 

GISMETEO: Погода по г.Львов
 
Інтернет-версія газети `Віра і культура`

Спілка Православної молоді України (UKRAINIAN ORTHODOX YOUTH FELLOWSHIP)

Православное христианство.ru. Каталог православных ресурсов сети интернет

Rambler's Top100

TopList
Від   1.1.2000

Rambler's Top100
Від   7.1.2000

 

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail: [email protected]