Новини

ВИЩИМ БОГОСЛОВСЬКИМ КУРСАМ ПРИ ЛЬВІВСЬКІЙ ЄПАРХІЇ – 5 РОКІВ

22 вересня 2002 року Вищі Богословські Курси при Львівській єпархії Української Православної Церкви святкували ювілей – 5 років із дня заснування.

Урочистості почалися об 11 годині Божественною літургією в свято-Георгіївському храмі у м. Львові, яку очолив Високопреосвященніший архієпископ Львівський і Галицький Августин. Владиці співслужили настоятель храму протопресвітер Василій Осташевський, клірики храму: керівник Курсів священик Миколай Баранов, диякон Михайло Драпака та студенти у священному сані: протоієрей Михайло Аніщенко, священики Сергій Ющик, Олександр Марчук (Волинська єпархія) та В'ячеслав Футорной (Одеська єпархія), а також ієродиякон Зосима (Город) (Волинська єпархія). У проповіді, яку виголосив студент 3-го курсу священик Сергій Ющик, пояснюючи недільне Євангельське читання (притча про злих виноградарів), акцентувалася увагу на тому, що всі християни – як миряни, так і священнослужителі – повинні не тільки в храмі служити Богові, але й за його межами.

Після Літургії був відслужений благодарственный молебень, під час якого підносилися молитви за всіх „учащихъ и учащихся”.

Церковним хором, який чудово співав Літургію та молебень, керував клірик свято-Георгіївського храму диякон Валерій Калінчук. На запричастному хор виконав концерт відомого композитора Димитрія Бортнянського „Тебе Бога хвалим”.

Після молебна Владика нагородив ряд мирян медалями „10 років Харківському Собору”. Серед нагороджених був і студент 5-го курсу Шевченко Анатолій Андрійович.

О 15 годині в приміщенні Російського культурного центру (вул. Короленка, 1-а) розпочалося урочисте засідання. В президії були присутні: Владика Августин, священик Миколай Баранов, консул-радник Генерального консульства РФ у м. Львові Гібов Олександр Захарович, заступник Голови Російського товариства ім. О.С. Пушкіна, директор СШ № 45 м. Львова Кравченко Володимир Володимирович, директор Російського культурного центру професор Провозін Валерій Володимирович. У залі були присутні викладачі Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту Мазирін Олександр Володимирович та Кожемякін Михаїл Володимирович, студенти Вищих Богословських Курсів та парафіяни храму.

Після співу молитви „Царю Небесний” з архіпастирським благословенням та вітальним словом до присутніх звернувся Вископреосвященніший Владика Августин. Він наголосив, що Вищі Богословські Курси, які були створені при Львівській єпархії при сприянні Ректора Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту протоієрея Володимира Воробйова, сьогодні за своїм статусом є чи не одними в Україні. Створити повноцінні Курси, впровадити в життя їх діяльність – складна справа, зважаючи на нелегке становище Львівської єпархії. Владика висловив сподівання, що й далі Вищі Богословські Курси, які очолює священик Миколай Баранов, успішно продовжать свою діяльність.

Наступним – з доповіддю - виступив керівник Курсів священик Миколай Баранов. Отець Миколай, розказуючи про історію заснування та діяльності Курсів, зокрема сказав: „У 1997 році успішно склали вступні іспити і були зараховані на 1-й курс 19 з 22 абітурієнта. Слід зазначити, що майже всі вони на момент поступлення вже мали вищу освіту. На жаль, не всі студенти першого року вступу змогли продовжити своє навчання, але ось імена тих, хто дійшов до випускного курсу: Барабаш Ірина, Батуріна Іоанна, Веденяпіна Віра, Кондратюк Іоанна, Манжар Віктор, Петрикович Олена, Шевченко Анна і Шило Наталя. Слід також відмітити і Олександра Івановича Євстигнєєва, який до 1999 року навчався на Курсах, а нині він - монах Харитон – живе у Свято-Успенській Почаївській Лаврі і викладає у Почаївський Духовній Семінарії.

У 1998 році з 27 львівських абітурієнтів 21 стали студентами;
у 1999 – 15 з 16;
у 2000 – 13 з 16;
у 2001 – 26 з 29.

Відрадно зазначити, що з кожним навчальним роком збільшується кількість священнослужителів, які поступають на Вищі Богословські Курси. Якщо у 1998 та 99 роках поступило лише по одному священнослужителю, то у 2000 – таких було двоє, а в 2001 – вже шість. В цьому навчальному році до вступних іспитів було допущено 24 абітурієнта, з них – 7 у священному сані.

Усього, станом на 1 вересня 2002 року, на Вищих Богословських Курсах при Львівській єпархії УПЦ навчається 62 студентів, з них 52 – на катехизаторському та педагогічному факультетах і 10 – на богословському факультеті.

На 1 курсі зараз рахуються – 4 студенти (це ті, хто залишився на другий рік). Реальну кількість першокурсників покажуть підсумки вступних іспитів.
На 2 курсі – 24 студенти;
3-му – 9 студентів;
4-му – 11 студентів;
5-му – 14.

Студенти наших Курсів є представниками 11 єпархій Української Православної Церкви: Житомирської, Київської, Криворізької, Луцької, Львівської, Овруцької, Одеської, Рівненської, Сарненської, Хмельницької та Хустської.

Безумовно, є у Курсів і свої труднощі. Так, один час ми були вкрай обмежені наявністю необхідних приміщень для проведення лекцій та іспитів. Цю проблему вдалося вирішити завдяки допомозі Російського товариства ім. О.С. Пушкіна через його керівництво: Володимира Володимировича Кравченко та Валерія Володимировича Провозіна.

Одним з основних етапів навчання у будь-якому навчальному закладі є бібліотека. Бібліотека Вищих Богословських Курсів була заснована за рахунок переданих до її фонду особистих книг Владики Августина та викладачів Інституту. Багато зусиль у справі формування фонду бібліотеки доклав і протоієрей Володимир Воробйов: він благословив передати в фонд бібліотеки по одному примірнику всіх книг, надрукованих Інститутом. Останнім часом, завдяки допомозі меценатів, бібліотека постійно поповнюється новими книгами, і на сьогоднішній день нараховує більш 400 примірників, не враховуючи брошур, журналів та церковної періодики.

Студенти Вищих Богословських Курсів приймають активну участь у церковному житті як свято-Георгіївської церкви, так і всієї єпархії. Так, наприклад, Ігнат'єва Алла Валеріївна – регент церковного хору; Онищук Надія Анатолівна – член місіонерського відділу єпархії, відповідальна за церковну аудіо- та відеотеку; Пивоварова Ольга Анатолівна – бібліотекар Курсів, співробітник організації «Путь православних»; Придатченко Світлана Іванівна – керівник художньо-реставраційної майстерні при єпархіальному управлінні; Разумовські Марфа і Галина допомагають організовувати церковно-парафіяльне життя в м. Великі Мости Львівської області; Шевченко Анатолій Андрійович очолює Видавничий відділ єпархії, є головним редактором єпархіальної газети „Світло Православ'я”. Ми впевнені, що наші студенти з інших єпархій також не стоять осторонь від життя своїх парафій, допомагають вирішувати ти чи інші проблеми сучасного церковного життя.

За підсумками 2001/02 навчального року, найкращими студентами Вищих Богослвоських Курсів є:

1-й курс – Котенко Вадим Павлович;
2-й курс – Волохань Олександр Валерійович;
3-й курс – Пивоварова Ольга Анатолівна;
4-й курс – Шевченко Анна Віталіївна.

На закінчення доповіді необхідно підкреслити особливе значення для Вищих Богословських Курсів особи Владики Августина. Завдячуючи самовідданим трудам нашого архіпастиря, його молитвам та благословенню, Курси були засновані, успішно функціонують; і більш того, стали відомими далеко за межами нашої єпархії”.

Після цього, від імені керівництва та студентства Вищих Богословських Курсів, священик Миколай Баранов ще раз привітав Владику Августина з 10-річчям архієрейської хіротонії та 5-річчям Курсів, та передав Владиці у подарунок книги про життя та діяльність новомучеників XX століття. Наступним виступив представник Консульства РФ у м. Львові пан Гібов О.З., який зачитав привітання від імені Генерального консула п. Мясоєдова М.М. У привітанні, зокрема, було зазначено, що „незважаючи на тяжкі випробовування канонічне Православ'я у Західній Україні довело свою життєздатність, а Львівська єпархія гідно продовжує традиції богословського виховання”.

Від імені професорсько-викладацницької корпорації Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту до зібрання звернувся викладач Мазирін Олександр Володимирович. У привітальному слові від імені отця-ректора було висловлено надію, що „Інститут допоможе кожному студентові знайти образ істинно християнського життя, покласти в своїй душі твердий фундамент подальшому зміцненню віри, піднесенню по ліствиці християнських чеснот, без якого будь-яка діяльність буде духовно пустою і марною”.

Кравченко Володимир Володимирович, який привітав присутніх з ювілеєм від імені Російського товариства ім. О.С. Пушкіна, висловив впевненість, що „досвід Курсів, стане корисним для відродження всього православного в Галичині, для відродження славетних традицій слов'янської просвіти”. Після привітання п. Кравченко В.В. передав у фонд бібліотеки книги, зокрема, 14 томів творів відомого історика В. Соловйова.

Далі слово було надано студентам. Від імені студентів у священному сані виступив студент 3-го курсу протоієрей Михайло Аніщенко. Отець Михайло зазначив, що „навчання на Вищих Богословських Курсах примусило студентів-священнослужителів задуматися над тим, наскільки вони здатні відповісти на ті питання суспільства, на ті надії, з якими суспільство звертається до Бога і Церкви”.

Від імені студентів-мирян слово було надано студенці 5-го, випускного курсу, Шевченко Анні Віталіївні. Студентка, розкриваючи слова ап. Петра „завжди готовими будьте на відповідь кожному, хто в вас запитає відповідь про надію, що в вас” (1 Пет, 3, 15), зазначила, що „кожному християнинові необхідно мати уяву про зміст своєї віри та основні її істини”. Пригадуючи слова ап. Павла „і що ти почув від мене..., те передай вірним людям, які будуть спроможні й інших навчити. (2 Тим, 2, 2), Анна Віталіївна подякувала Владиці за те, що він знайшов таких людей. „І з Божою поміччю, Вашими трудами і молитвами, Владико, були засновані і діють Вищі Богословські Курси. І те, що вони є, живуть і діють – це найкращий подарунок до 10-річчя Вашої архієрейської хіротонії”.

На закінчення урочистого зібрання, Владика вручив благословенні грамоти. Грамотами Блаженнішого Володимира, митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви було нагороджено ректора Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту протоієрея Володимира Воробйова, старшого викладача Інституту Владислава Ігоровича Петрушка та керівника Вищих Богословських Курсів священика Миколая Баранова. Грамотами Владики Августина було нагороджено студентів, які відмінно закінчили 2001/02 навчальний рік (див. прізвища вище). Після цього Владика подякував всім, хто прилучився до святкування, побажав студентам успіхів у новому навчальному році.

Після невеличкої перерви, урочистості було продовжено концертом. На сцену піднявся хор молодіжного братства під керівництвом Ірини Зборовської, який виконав церковні та світські твори. Потім виступив парафіяльний хор під керівництвом диякона Валерія Калінчука.

Закінчились урочистості співом духовного гімну України „Боже Великий, Єдиний” та многоліттям.

     

 

 

Во время празднования 5-летия основания Высших Богословских курсов при Львовской епархии приветственное послание Правящему архиерею, преподавателям и студентам направил ректор Московского свято-Тихоновского правосланвого богословского института протоиерей Владимир Воробьев. В послании отмечается, что «на каком бы факультете ни учился студент, к какому бы служению ни готовился и кем бы в будущем он ни собирался стать» обучение на Курсах «поможет ему обрести образ истинно христианской жизни, положить в своей душе твердое основание дальнейшему укреплению веры, восхождению по лествице христианских добродетелей, без которого любая деятельность будет духовно пустой и бесполезной». Отец Владимир отметил, что после окончания обучения «истинные плоды усилий и трудов будут явлены в достойном применении выпускниками полученных знаний, в их самоотверженном церковном служении». Он также пожелал всем учащим и учащимся «помощи Божией, сил и терпения».

На початок сторінки