Новини

ЛЬВІВСЬКА ЄПАРХІЯ ГІДНО ПРОДОВЖУЄ ТРАДИЦІЇ БОГОСЛОВСЬКОГО ВИХОВАННЯ

23 листопада 2003 року Вищі Богословські Курси при Львівській єпархії Української Православної Церкви святкували свій перший випуск.

Урочистості почалися об 11 годині Божественною літургією в свято-Георгіївському храмі у м. Львові, яку очолив Високопреосвященніший архієпископ Львівський і Галицький Августин. Владиці співслужили настоятель храму протопресвітер Василій Осташевський, клірики храму: керівник Курсів священик Миколай Баранов, диякон Олександр Іванченко та студенти у священному сані: архімандрит Серафим (Яковчук) (свято-Іонинський монастир, м. Київ), протоієрей Григорій Кравчук (Сарненська єпархія), протоієрей Віктор Гаджула (Камянець-Подільська єпархія), протоієрей Михайло Аніщенко (Волинська єпархія), ієромонах Іоасаф (Перетятько) (свято-Іонинський монастир, м. Київ), священики Сергій Ющик, Олександр Мазурак, Віталій Катеринчук (Волинська єпархія) та Володимир Лисевич (Камянець-Подільська єпархія) а також ієродиякон Силуан (Хлиповка) (свято-Іонинський монастир, м. Київ). У проповіді, яку виголосив студент 3-го курсу священик Олександр Мазурак, пояснюючи недільне Євангельське читання (притча про милосердного самарянина), акцентувалася увагу на тому, що всі християни – як миряни, так і священнослужителі – повинні не тільки в храмі служити Богові, але й за його межами. На запричасному проповідь виголосив старший викладач Православного свято-Тихонівського Богословськоого Інституту Владислав Ігорович Петрушко.

Після Літургії був відслужений подячний молебень, під час якого підносилися молитви за всіх „учащих и учащихся”. На молебні у храмі був присутній Генеральний Консул РФ у м. Львові Чуплигін Олександр Васильович.

Церковним хором, якій чудово співав Літургію та молебень, керував клірик свято-Георгіївського храму диякон Валерій Калінчук. На запричасному хор виконав концерт відомого композитора Димитрія Бортнянського „Тебе Бога хвалим”.

Після молебну Владика звернувся до присутніх з вітальним словом, у якому зазначив важливість навчального закладу і першого випуску студентів як для Львівської єпархії, так і всієї Української Православної Церкви.

О 15 годині у приміщенні Російського культурного центру (вул. Короленка, 1-а) розпочалося урочисте засідання. В президії були присутні: Владика Августин, священик Миколай Баранов, Генеральний Консул РФ у м. Львові Чуплигін Олександр Васильович, лідер Руського Руху України Свистунов Олександр Григорович, керівник асоціації „Російська школа”, директор СШ № 6 м. Львова Іл'їн Сергій Іванович, директор Російського культурного центру професор Провозін Валерій Володимирович, викладачі Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту Владислав Ігорович Петрушко та Віктор Петрович Лега. У залі були присутні студенти Вищих Богословських Курсів та парафіяни храму.

Після співу молитви „Царю Небесний” увазі присутніх був представлений відеофільм про діяльність Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту. Потім з архіпастирським благословенням та вітальним словом до присутніх звернувся Високопреосвященніший Владика Августин. Він наголосив, що Вищі Богословські Курси, які були створені при Львівській єпархії при сприянні Ректора Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту протоієрея Володимира Воробйова, сьогодні за своїм статусом є чи не одними в Україні. Створити повноцінні Курси, впровадити в життя їх діяльність – складна справа, зважаючи на нелегке становище Львівської єпархії. Владика висловив сподівання, що й далі Вищі Богословські Курси, які очолює священик Миколай Баранов, успішно продовжать свою діяльність.

Далі були прочитані привітання з нагоди першого випуску:
Святішого патріарха Олексія,
Блаженнішого митрополита Володимира,
Ректора ПСТБІ протоієрея Володимира Воробйова.

З вітаннями також виступили: Генеральний Консул РФ у м. Львові Чуплигін Олександр Васильович, лідер Руського Руху України Свистунов Олександр Григорович, керівник асоціації „Російська школа”, директор СШ № 6 м. Львова Іл'їн Сергій Іванович та директор Російського культурного центру професор Провозін Валерій Володимирович.

Далі слово було надано студентам. Від імені випускників виступив насельник свято-Троїцького Іонинського монастиря ієромонах Іоасаф Перетятько, у якому наголосив, що „православне виховання є єдиною альтернативою проти засилля західної поп-культури і знецінення особистості”. На закінчення свого слова, отець Іоасаф щиросердечно подякував Владиці Августину за його молитовну підтримку і турботи та передав Владиці у подарунок книгу.

На закінчення урочистого зібрання, Владика вручив студентам дипломи та благословенні грамоти. Грамотою Блаженнішого Володимира, митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви було нагороджено завідувача заочним відділенням Православного свято-Тихонівського Богословського Інституту священика Костянтина Стрієвського та за відмінне навчання випускницю Шевченко Анну Віталіївну. Після цього Владика подякував всім, хто прилучився до святкування, побажав студентам успіхів у новому навчальному році.

Після невеличкої перерви, урочистості було продовжено концертом. На сцену піднявся парафіяльний хор під керівництвом диякона Валерія Калінчука. Прекрасні піснеспіви грецькою, церковно-слов'янською, російською, українською та англійською мовою лунали у стінах актового залу.

  

Закінчились урочистості співом духовного гімну України „Боже Великий, Єдиний” та многоліттям.

Власний кореспондент

Довідка

Вищі Богословські Курси були засновані за благословенням Владики Августина та за участю Ректора ПСТБІ протоієрея Володимира Воробйова. У вересні 1997 року було подписано угоду про співпрацю. Керівником Філіалу з перших днів його заснування є клірик свято-Георгіївської церкви у м. Львові священик Миколай Баранов.

26-28 жовтня 1997 року пройшли вступні іспити, котрі приймав Владислав Ігорович Петрушко, старший викладач Інституту.

19 з 22 львів'ян були зараховані на 1-й курс.

В 1998 году з 27 абітурієнтів 21 стали студентами.
1999 – 15 з 16
2000 – 13 з 16
2001 – 26 з 29
2002 – 19 з 24
2003 – 34 з 34

Втішно зазначити, що з кожним навчальним роком зростає кількість священнослужителів, що поступають на навчання до Львівського Філіалу.

Якщо в 1998 та 99 роках поступило лише по одному священнослужителю, то в 2000 – таких було вже двоє, в 2001 – 6 осіб, в 2002 – 7, а в 2003 – 11 осіб.

Всього станом на 1 листопада 2003 року на Вищих Богословських Курсах при Львівській єпархії УПЦ навчається 86 студентів, з них 65 – на педагогічному та місіонерському і 21 – на богословському факультетах. Студенти є представниками 16 єпархій Української Православної Церкви: Володимир-Волинської, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Криворізької, Луцької, Львівської, Мукачівської, Овруцької, Одеської, Рівненської, Тернопільської, Сарненської, Хмельницької та Хустської.

Одним з основних етапів навчання у будь-якому навчальному закладі є бібліотека. Бібліотека Вищих Богословських Курсів була заснована за рахунок переданих до її фонду особистих книг Владики Августина та викладачів Інституту. Багато зусиль у справі формування фонду бібліотеки доклав і протоієрей Володимир Воробйов: він благословив передати в фонд бібліотеки по одному примірнику всіх книг, надрукованих Інститутом.. Останнім часом, завдяки допомозі меценатів, бібліотека постійно поповнюється новими книгами, і на сьогоднішній день нараховує більш 400 примірників, не враховуючи брошур, журналів та церковної періодики.

Студенти Вищих Богословських Курсів приймають активну участь у церковному житті як свято-Георгіївської церкви, так і всієї єпархії. Так, наприклад, Ігнат'єва Алла Валеріївна – регент церковного хору; Онищук Надія Анатолівна – член місіонерського відділу єпархії, відповідальна за церковну аудіо- та відеотеку; Пивоварова Ольга Анатолівна – бібліотекар Курсів, співробітник організації «Путь православних»; Придатченко Світлана Іванівна – керівник художньо-реставраційної майстерні при єпархіальному управлінні; Разумовські Марфа і Галина допомагають організовувати церковно-парафіяльне життя в м. Великі Мости Львівської області; Шевченко Анатолій Андрійович очолює видавничий відділ єпархії, є головним редактором єпархіальної газети „Світло Православ'я”.
 


Ваше Высокопреосвященство, досточтимый Владыка Августин!
Всечестные отцы, преподаватели, выпускники и студенты
Львовского филиала Православного Свято-Тихоновского Богословского Института!

Обращаюсь к Вам со словами приветствия по случаю радостного для всех нас события – первого выпуска учащихся, который состоялся во Львовском филиале Православного Свято-Тихоновского Богословского Института.

История православной Львовской епархии в ХХ веке – это наполненная болью и скорбями история исповедничества. Как ни одна другая православная епархия на Украине Львовская епархия в 90-х годах пострадала от действий униатства и автокефалистких расколов. Ее нормальная деятельность была полностью нарушена. Епархия по сути прекратила свое существование. Но, благодаря великому мужеству и самоотверженному подвигу стояния в Православной вере, который явило православное галицкое духовенство во главе с архиепископом Августином, стало возможным новое рождение древней Львовской кафедры, начался новый подъем духовной жизни на многострадальной земле Западной Украины.

Одним из проявлений процесса духовного возрождения Православной Галичины стало открытие в 1997 году во Львове самого западного и пока единственного в Украине филиала Православного Свято-Тихоновского Богословского Института. Несмотря на все переживаемые Львовской епархией трудности, он успешно продолжает свою деятельность на протяжении шести последних лет. Отрадно, что Филиал дает возможность православным жителям Западной Украины получить высшее богословское, гуманитарное, педагогическое образование, помогает готовить будущих священнослужителей Украинской Православной Церкви, специалистов в области православного богословия, церковной истории, христианского искусства и многих других направлений. Не менее значимым является и то, что, благодаря Львовскому филиалу Свято-Тихоновского Института, у епархии и окормляемой архиепископом Августином паствы появилась возможность значительно расширить свои контакты с другими православными епархиями и Духовными школами. Это предоставляет православным галичанам большую духовную поддержку в той сложной религиозной обстановке, которая сохраняется в Западной Украине. Филиал Свято-Тихоновского Института стал для Львовской епархии поистине духовным мостом, который связывает ее со всем православным миром.

Тот факт, что обучающиеся сейчас в Филиале более 80 студентов принадлежат к 16 епархиям Украинской Православной Церкви, со всей очевидностью свидетельствует как о высоком уровне преподавания во Львовском филиале ПСТБИ, так и об исключительно высокой степени востребованности высшего духовного образования в современной Украине.

Выражаю надежду, что выпускники Львовского филиала Свято-Тихоновского Института смогут плодотворно работать на ниве церковного просвещения и образования, пастырского и церковно-приходского послушания.

Еще раз поздравляю всех, кто причастен к сегодняшнему юбилею. Молитвенно желаю Высокопреосвященнейшему архиепископу Августину, руководству Свято-Тихоновского Богословского Института и его Львовского филиала, всем учащим и учащимся помощи Божией в постижении богословской науки. Господь да благословит Ваши труды на благо Святого Православия.

+АЛЕКСИЙ,
ПАТРИАРХ МОСКОВСКИЙ
И ВСЕЯ РУСИ
23.11.2003 г.
 

Ваше Високопреосвященство,
владико Августине!
Дорогі випускники та студенти
Вищих Богословських Курсів
при Львівській єпархії Української Православної Церкви!
Улюблені у Христі брати й сестри!

В цей святковий день сердечно вітаю усіх вас зі знаменною подією – першим випуском Вищих Богословських Курсів при Львівській єпархії Української Православної Церкви.

За минулі роки Вищі Богословські Курси стали важливим навчальним закладом не тільки для Львівської єпархії, а й для всієї Церкви в Україні. На Курсах навчаються студенти з 16 єпархій Української Православної Церкви, а випускники Курсів отримають дипломи державного зразка.

Випускники та студенти Курсів успішно несуть послух у єпархіальних відділах нашої Церкви, в освітніх та інших церковних і державних установах; більше 20 студентів – у священному сані. Студентки співають і регентують у церковних хорах, працюють у недільних школах, іконописних майстернях.

Самовіддана плідна праця керівництва, викладачів і студентів Курсів, ентузіазм, з яким вони роблять свою справу, радує і зміцнює віру нашого народу у відродження церковного життя, у подолання церковних розколів, у можливість поступового воцерковлення молоді.

Слід окремо зазначити, що діяльність Курсів відбувається у непростий період існування нашої Святої Церкви. Саме у західному регіоні України, з його складними міжконфесійними проблемами, вдалося не тільки відкрити, але й налагодити нормальне функціонування навчального закладу такого рівня.

Глибоку вдячність висловлюю всім помічникам і добродійникам Вищих Богословських Курсів, які зрозуміли загально-церковне і державне значення нової справи, що стала центром тяжіння і об'єднання зусиль багатьох добрих людей заради церковного і духовного відродження нашої Батьківщини.

Духовно радіючи разом з вами, улюблені чада нашої Церкви, молю Бога про дарування усім вам благодатної допомоги в подальших трудах на ниві богословської освіти і виховання. Разом з апостолом Павлом закликаю: «Завжди радійте. Безперестанно моліться. За все дякуйте... Духа не вгашайте... все досліджуйте, доброго держіться... Сам же Бог миру нехай освятить вас у всій повноті» (1 Фес. 5, 16-23).

Боже благословення нехай перебуває з усіма вами!

ВОЛОДИМИР,
Митрополит Київський і всієї України,
Предстоятель Української Православної Церкви
23 листопада 2003 року
 

Всечесні отці, дорогі брати і сестри,
шановні студенти та випускники
Вищих Богословських Курсів
при Львівській єпархії
Української Православної Церкви!

Для всіх нас настав урочистий і хвилюючий момент: виходять на церковне служіння випускники Вищих Богословських Курсів. Я сердечно вітаю із завершенням періоду навчання на Курсах, протягом якого керівництво та викладачі намагалися зробити все можливе, щоб глибше розуміти сенс людського життя, його правдивих цілей та цінностей, щоб, сповнившись розуму і благочестя, усвідомлюючи свою відповідальність за даровані Богом таланти, Ви змогли посвятити себе на служіння Церкві. І ось, настав момент, коли наш навчальний заклад з надією дивиться на вас, очікуючи гідного виправдання довіри.

Служачи на полі духовної звитяги, ви, дорогі випускники, повинні бути зодягнутими в повну зброю Божу (див. Еф. 6, 11), тому що кожному з вас необхідно нести повний відповідальності перед Богом подвиг послуху: для священнослужителів – пастирського, а для мирян – церковно-парафіяльного служіння.

Вам доведеться нести своє служіння у світі, сповненому сучасними апокаліптичними особливостями і випробуваннями. Щоб Церкву сьогодні почули, нам, її синам і донькам, необхідно бути всебічно освіченими, професіоналами у своїй галузі, адекватно і відповідально ставитися до нових досягнень науки, культури і техніки. І це стосується не тільки священнослужителів, але й кожного мирянина. Апостол Петро, закликаючи святити Господа Бога в серцях наших, каже: „Завжди будьте готові всім, хто домагається від вас звіту про ваше уповання, дати відповідь з лагідністю і благоговінням” (1 Пет. 3, 15). Віруюча людина завжди має бути церковною, але церковність - це не лише зовнішнє благочестя чи погодження з загальноприйнятим вченням і правилами, але є, насамперед, внутрішнім станом душі, яка любить Христа, для якої Церква Христова - „стовп і утвердження істини” (1 Тим. 3, 15). Якщо є в людині горіння віри, свята ревність, то у цьому стані, завдяки благодаті Божій, вона здатна запалювати душі інших до молитви, подвигу і чеснот.

Безсумнівно, роки навчання на Вищих Богословських Курсах дали вам унікальну можливість отримати не лише добрі знання, але й, що не менш важливо, церковне виховання. Зважаючи на складну релігійну ситуацію в Україні, це є особливо важливим. Сподіваюся, що ряди студентів в майбутньому будуть поповнюватися людьми, які мають справжнє покликання і щиро бажають послужити Богові, народу і своїй Батьківщині з повним розкриттям талантів і саможертовністю.

Поділяючи з усіма вами радість сьогоднішніх урочистостей, закликаю на усіх вас, а особливо, на випускників, Господнє благословення і молитовно бажаю кожному з вас допомоги Божої для успішного і плідного служіння Святій Церкві і народу України.

Августин,
архієпископ Львівський і Галицький
23 листопада 2003 року
 

Его Высокопреосвященству,
Высокопреосвященнейшему АВГУСТИНУ,
Архиепископу Львовскому и Галицкому
Его Преподобию, иерею Николаю Баранову,
Руководителю Львовского Центра Дистанционного обучения ПСТБИ

Ваше Высокопреосвященство, Ваше Преподобие,
студенты Центра Дистанционного обучения г. Львова!

От имени профессорско-преподавательской корпорации и сотрудников нашего Института сердечно поздравляю Вас с торжественным празднованием первого выпуска Львовского филиала.

Удаленность и разномыслия часто являются серьезными препятствиями в жизни людей, внося разделения, общее же дело - наоборот - сближает и объединяет. Существование филиала во Львове - далекого, но родного и для Вас и для нас детища Института - свидетельствует и убеждает, что в жизни Церкви нет ничего непреодолимого и невозможного: составляя единое тело во Христе, мы пребываем в единомыслии.

В этом году заочное отделение нашего Института отмечает свое 10-летие и мы рады, что первый большой этап нашей жизни отмечен общей с Вами радостью - первые девять выпускников Львовского филиала получают дипломы об окончании Института. От лица наших преподавателей благодарю львовских выпускников и студентов филиала за высокий уровень знаний и усердие к получению высшего богословского образования. Понимание положения Православия на Украине и переживание за его судьбу делает особенно дорогим понесенный Вами труд и ответственное отношение к учебе в Православном ВУЗе.

По всей видимости, в жизни Львовского филиала и его студентов наступает новый период - когда данные Вам таланты должны быть «пущены в оборот», а полученное в Институте образование не остаться праздным и погребенным нежеланием самоотверженно служить Церкви. Для Вас гонения на Православие - живая история, и Вам Богом дано особое призвание - быть православными христианами в обществе, охваченном многими религиозными и идеологическими противоречиями, быть поистине «светом миру и солью земли».

Испрашиваем для Вас всемощной помощи Божией, небесного покрова Божией Матери и молитвенного предстательства Святителя Тихона, Патриарха Всероссийского в твердом и бескомпромиссном исповедании православной веры и служении Святой Церкви.

С любовью о Господе,

Ректор Института
протоиерей Владимир Воробьев
23 ноября 2003 года

На початок сторінки