ХРИСТОС

РОЖДАЄТЬСЯ!

 
Різдвяне послання
Голови відділу Української Православної Церкви по взаємодії з Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України,
архієпископа Львівського і Галицького

Августина
всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву і всім вірним чадам Львівської єпархії Української Православної Церкви,
православним генералам і адміралам, офіцерам, прапорщикам і мічманам, сержантам і старшинам, солдатам і матросам та усім службовцям Збройних Сил та інших військових формувань України

 

Да ликовствует убо вся тварь,
і да іграет: обновити бо ю приіде
Христос і спасти душі наша.

(із стихири празника)

Всечесні отці, дорогі брати і сестри!

    В цю Різдвяну ніч Превічний Бог, "Егоже воінства небесная славят і трепещут херувими і серафими", по невимовній Своїй любові до роду людського народжується в убогій Вифлеємській печері, приймає нашу тлінну плоть, стає одним з нас, щоб не тільки піднести нас від землі до неба, повернути нам, грішним і невірним, те, що ми втратили у гріхопадінні, але й дати набагато більше: обожити наше єство. Своїм втілення Бог увійшов до самих надр людського буття, в центр всього існуючого.

    Добровільним гріхопадінням людина витіснила Божественну благодать з світу, зі свого тіла, зі своєї душі, а завдяки Боговтіленню стало можливим повернення цієї благодаті у світ, в кожну людину. Бог стає людиною, щоб освятити, преобразити, обожити, спасти Своє творіння. І якщо до цього часу створення світу з нічого було найбільшим дивом, то втілення Бога, без сумніву, є незрівнянним чудом. З пришестям на землю Господа настав спасительний час, бо всі віруючі в Іісуса Христа Його хресним подвигом визволяються від рабства гріха, від мороку смерті і стають справжніми дітьми Божими і наслідниками вічного життя. "Коли ж з'явилась благодать і людинолюбство Спасителя нашого, Бога, Він спас нас не за діла праведності, які б ми створили, а з Своеї милості, через купіль відродження і оновлення Святим Духом, Якого щедро вилив на нас через Іісуса Христа Спасителя нашого, щоб, виправдавшись Його благодаттю, ми за упованням стали спадкоємцями вічного життя." (Тит, 3, 4-7).

    Однак спасительними плодами Втілення і Викуплення може скористатися лише той, хто виявляє готовність, як і Христос, принести себе, своє серце, свої думки і бажання в жертву Богові і людям. Про що треба дбати, у першу чергу, щоб досягти такого стану? На богослужінні Предпразднства ми співаємо: "Вертепе благоукрасися, агница бо грядет, чревоносящи Христа". Церква, крім буквального розуміння вертепу як печери, де колись народився Христос, вкладає в це слово і духовний зміст. Вертеп - це також серце людини, в якому, як каже апостол Павло, повинен народитися Христос (Єф. 3, 17). Євангеліє говорить нам, що серце людини може і повинно стати вмістилищем Бога, серцем людина відчуває Бога і молиться Йому. Воно є центром духовного життя людини і засобом богопізнання. Але не завжди серце буває вмістилищем лише добра: в ньому можуть, за волею самої людини, гніздитися "злі помисли, вбивства, перелюбства, ...лжесвідчення, хула" (Мф. 15, 19). Уся поведінка людини врешті-решт визначається сердечним бажанням і прагненням. Вислів "віддати свое серце Богові" означає, перш за все, зберігання його від духовної нечистоти. Тому треба слідом за царем Давидом постійно прохати: "серце чисто созижди во мні, Боже" (Пс. 50, 12). Чисте серце - це хранитель благодаті Святого Духа, місце народження святих почуттів і бажань. Чисте серце - це храм Божий і Дух Божий живе в ньому.

    До гідної зустрічі цього великого свята Церква щорічно веде нас сорокаденним постом, під час якого ми повинні очистити своє серце стриманістю, посиленими молитвами в храмі і вдома, покаянням і причастям святих Христових Тайн. Саме так, постійно збагачуючи себе чеснотами, християнин може прикрасити своє серце до зустрічі з Богонемовлям. Усвідомлюючи, що підготовка до вічного життя, є основною метою нашого земного життя на землі, людина повинна прагнути увійти у спілкування з Богом ще тут, на цьому світі.

    Отже, завжди пам'ятаючи про своє земне призначення і покликання, у відповідь на Хресну Жертву Спасителя будемо докладати потрібних зусиль для того, щоб створити зі свого серця жертовник Богові, прикрашений християнськими чеснотами.

    Щиросердечно вітаю вас, всечесні отці, дорогі брати і сестри, з великим і урочистим святом Різдва Господа нашого Іісуса Христа, Богоявленням, а також з Новоліттям. Бажаю вам гідно зустріти і в духовній радості провести ці свята.

    Нехай всеблагий і чоловіколюбивий Господь, Який прийшов у світ заради нашого спасіння, і в Новому, 2002 році, і завжди благословляє ваші добрі наміри і прагнення, допомагає у ваших справах, укріплює в християнському подвизі, даруючи вам добре здоров'я, бадьорість, терпіння і все потрібне для його успішного звершення і спасіння.

Христос рождається - славіте Його!

З ласки Божої
смиренний
Августин
архієпископ Львівський і Галицький

Різдво Христове
2001/2002 року Божого,
м. Львів