Конференцiї


Архієпископ Львівський і Галицький Августин,
Голова Синодальної Богословської комісії
Української Православної Церкви

Виступ на V З'їзді Об'єднання громадян
у підтримку канонічного православ'я "Путь православних"

(3 листопада 2006 р., м. Київ)

Всечесні отці! Дорогі брати і сестри! Шановні гості!

Щойно помолившись, попрохавши Божої допомоги у добрій справі розпочинаємо п'ятий з'їзд Об'єднання громадян «Путь православних», який ми проводимо згідно з його Статутом. Давайте оглянемося на пройдений час, оцінимо свою роботу, відзначимо досягнення і виявимо недоліки, поговоримо про перспективи розвитку діяльності нашої організації. Як і передбачено Статутом, Об'єднання діє при Богословській комісії УПЦ і усі свої акції здійснює з благословення Блаженнішого митрополита Київського і всієї України Володимира. Минулі два роки були часом виборчих кампаній. Об'єднання сприяло самовизначенню православних виборців, координації наших дій, надавало можливість заявляти про загальну позицію щодо злободенних питань, що цілком відповідає нашому Статутові.

Головною подією у житті нашого Об'єднання стало проведення у позаминулому році «Хресного ходу - 2004» з Феодорівською іконою Божої Матері, що здійснювався за благословенням Святішого Патріарха Московського і всія Русі Олексія II і Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. Цей хресний хід, окрім іншого, мав за мету зміцнення дружніх взаємин двох братніх народів України і Росії. Зазначу, що ця ікона взагалі вперше в історії відправилась за межі Росії, відвідала Україну з люб'язної згоди Високопреосвященнішого архієпископа Костромського і Галицького Олександра.

У цьому році Господь сподобив нас також провести Чорнобильський «Хресний хід - 2006» із трьома шанованими іконами, присвячений двадцятій річниці катастрофи на Чорнобильської АЕС. Під час хресного ходу підносились молитви за напоумлення усіх наших співвітчизників, в т.ч. і державних мужів, і навернення їх до щирого, правдивого покаяння. Хочу подякувати за цю справу, у першу чергу, Болдирєву Юрію Олександровичу, а також багатьом головам і членам Об'єднання, котрі брали участь в організації і проведенні Чорнобильського хресного ходу. В усіх єпархіях, територіями яких відбувся хресний хід, окрім Херсонської, його зустрічали архієреї і місцеве духовенство. Також приємно було відчути небайдужість, зацікавленість місцевої влади і представників ЗМІ. Приємним було і те, що, незважаючи на труднощі, нам вдалося провести цей хресний хід на яхті «Мрія» Чорним морем і ріками Дніпром і Прип'яттю. Не раз у пригоді ставав досвід усім відомого Морського хресного походу 2002 року. Мені навіть пощастило трохи покерувати яхтою і глибше усвідомити всю відповідальність за почату справу, у першу чергу, екіпажу судна. Хоча матеріальне становище більшості православних віруючих, як і інших громадян України, залишається важким, у всіх єпархіях УПЦ зводяться нові, реставруються раніше побудовані храми. Практично всі наші регіональні організації беруть посильну участь у цих роботах.

Одним із важливих напрямків у роботі наших організацій є роз'яснення шкоди, яку наносить суспільству діяльність адептів новітніх релігійних течій і деструктивних культів. Активну роботу в цьому напрямку разом з Центром «Діалог» проводять: Вінницька, Володимир-Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Конотопська, Криворізька, Овруцька, Сумська обласні і регіональні організації.

Згідно з вимогою Статуту сприяти формуванню в Україні суспільства, що базується на християнських, зокрема, православних, цінностях, обласні і регіональні організації Об'єднання здійснюють просвітницьку і педагогічну діяльність, займаються видавництвом, співпрацюють зі ЗМІ, тощо. Мабуть, не варто нікого виділяти, бо всі працюють у цьому напрямку у міру можливостей і сил.

Основним напрямком у діяльності Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Криворізької, Миколаївської, Овруцької, Одеської, Сумської, Севастопольської і Херсонської обласних організацій є благодійність, організація концертів, опіка над дітьми-сиротами, матеріальна і духовна допомога засудженим. Практично всі організації беруть участь у благодійних акціях – надають допомогу знедоленим, дітям, хворим.

Безумовно, про діяльність регіональних організацій варто було б розповісти більш докладно. Однак обмежений час нашої зустрічі не дозволяє це зробити. Усе ж, оглядаючись на пройдений шлях, маю підстави зазначити, що виконано значну організаційну роботу як Об'єднанням у цілому, так і регіональними організаціями зокрема. Очевидно, були неминучі недоліки в організаторській роботі і про це, напевно, тут буде сказано. Однак мені хотілося б подякувати за спільну роботу членів Виконкому, а також усіх, котрі працюють у центрі і на місцях.

Об'єднання виросло організаційно, нагромадило досвід роботи, що дозволяє зробити висновок про добрі перспективи нашої подальшої роботи. Не думаю, що хтось сумнівається в необхідності продовжувати почату справу. Але не можна забувати про те, що ми існуємо поки на кошти наших православних меценатів, і за це ми їм вдячні. Хотілось би, нарешті, розвинути господарську діяльність Підприємства «Десятина», що дало б можливість мати певні кошти для самозабезпечення діяльності Об'єднання і мінімально залежати від допомоги благодійників. Ініціативні пропозиції в цьому напрямку варто підтримувати. Було б бажано почути міркування і пропозиції учасників З'їзду. Але це, так би мовити, матеріальний бік діяльності нашої організації. З огляду на те, що З'їзд є не буденною подією в житті організації і саме під час З'їзду ми повинні визначити подальші напрямки нашої роботи, необхідно приймати рішення з урахуванням політичної і соціальної ситуації у державі. А живемо ми в нестабільний, конфліктний час, на фоні загострення міжнародних відносин, спровокованих хвилею терористичних акцій, вчинених зухвало, за межами не лише яких-небудь норм моралі, а навіть з точки зору глузду самих організаторів і виконавців. Але навіть за цих обставин однією з наших головних завдань, думаю, залишається сприяння подоланню розколу, зменшенню впливу сектантства, повернення заблукалих до лона правдивої Православної Церкви шляхом посилення православної проповіді і активізації соціального служіння. Дуже важливо сумлінно працювати з дітьми, молоддю, надавати посильну допомогу в роботі недільних шкіл, вести роз'яснювальну роботу. Необхідно також на місцях, в областях докладати більше зусиль для обмеження діяльності сил, що пропагують культ насильства й аморальності.

Наше Об'єднання як громадська організація брало активну участь у президентських і парламентських виборах. Ми, православні, глибоко переживали події, пов'язані з президентськими виборами 2004 року, коли люди, по великому рахунку, розкололися на два політичні табори і їх вороже налаштували один до одного. Ми пережили і події парламентських виборів 2006 року, коли відбувався черговий розкол у багатьох родинах. Час засвідчив, що наші інтереси не йшли в розріз з політичною ситуацією в країні. Дякувати Богові, зараз при владі перебувають професіонали, деякі з них є щиро віруючими людьми. Тепер ми будемо з впевненістю захищати свої релігійні права і сподіваємося, що хоча б на деякі прохання отримаємо позитивну відповідь. Одним із законодавців є мій заступник Юрій Олександрович Болдирєв. Незважаючи на ще незначний термін перебування на новій посаді, йому вже дещо вдалося зробити. Одною з гучних і, в результаті, виграшних є справа протоієрея Олега із села Рохманів Шумського району Тернопільської області. Ми з Вами повинні навантажити Юрія Олександровича ще більше і просити його використовувати депутатські повноваження на повну силу для вирішення церковних проблем.

У цій доповіді неможливо детально освітити всі сторони нашої роботи, всі її напрямку і завдання. Я гадаю, мене доповнять члени Виконкому, оскільки працювали ми колегіально, всі основні питання обговорювались на засіданнях Виконкому, а якщо не було необхідності приймати рішення Виконкому, то узгоджували свої дії в робочому порядку.

Сподіваюся, З'їзд об'єктивно оцінить діяльність Виконкому за минулий період, а критика, що ми почуємо, дозволить у майбутньому організувати нашу роботу більш успішно. Дякую за увагу.

На початок сторінки