Новини

НАЧАЛЬНИКУ УПРАВЛІННЯ У СПРАВАХ
РЕЛІГІЙ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ ТА МІГРАЦІЇ
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
п. БОРУЦЬКОМУ С.Т.

В І Д К Р И Т И Й   Л И С Т

Шановний Степане Тарасовичу!

Додатково до попередніх пояснень на Ваш запит за №112 від 26 березня 2001 року щодо ситуацій в парафіях Української Православної Церкви у Львівській області повідомляю наступне.

с. Карпатське Турківського району.
Згідно з рапортом настоятеля свято-Михайлівської церкви у с. Карпатському Турківського району священика Михайла Іршака, ніякого конфлікту на релігійному грунті у селі немає. Богослужіння проводяться належним чином. Коли до церкви без запрошення і згоди громади прибув на служіння священик Київського Патріархату, то обурені парафіяни, не бажаючи більше перебувати в розколі, самі вивели його з церкви. Якщо жоден представник Турківської районної державної адміністрації не відвідав с. Карпатське, то на підставі чого місцева влада подає неправдиву інформацію, та ще й з впевненістю очевидця? Тому прошу Вас, шановний Степане Тарасовичу, бути об'єктивним, не сприяти нагнітанню пристрастей, а навпаки, пояснювати представникам світської влади про неприпустимість втручання з їх боку у церковне життя парафіян там, де для цього немає жодних причин.

м. Броди.
Згідно з законодавством України (зокрема, з Земельним кодексом України), виділену релігійній громаді земельну ділянку під будівництво храму забирати назад місцева влада може тільки після рішення суду. Отже, дії місцевої влади протизаконні, не кажучи вже і про мотиви, за якими було прийняте рішення виконкому Бродівської міської ради про відміну дозволу на будівництво: через "дестабілізацію міжконфесійних відносин", (яка, виявляється, сталася через бажання парафіян освятити виділене владою місце під будівництво церкви), а також тому, що реєстрація громади Львівською облдержадміністрацією була здійснена "всупереч висновку Бродівської райдержадміністрації", "без погодження з виконкомом Бродівської міської ради". Але ж в такому випадку, в першу чергу, треба карати винних представників влади! А найцікавіше те, що це все Бродівська влада вчинила на прохання священиків Бродівського деканату УГКЦ та у зв'язку з розклеєними по місту антиправославними листівками за підписом "Православне братство Київського Патріархату" (обидва документи додаються).

с. Уріж Дрогобицького району.
Чому до цього часу не виконується розпорядження, прийняте Львівською обласною державною адміністрацією ще 27 березня 1997 року (№235), про передачу свято-Троїцької церкви у с. Уріжі православній громаді? Адже Ви повинні були забезпечити виконання цього розпорядження, яке було підтверджено Львівським обласним судом 9 листопада 2000 р. і Вищим Арбітражним судом України 12 лютого 2001 року.

Те ж можна сказати про с. Звертів Жовківського району, де вірні УПЦ змушені будувати у селі нову церкву, бо в ту церкву, яка, згідно з рішенням Верховного Суду України, їм давно належить, їх не допускають позбавлені реєстрації греко-католики. Ви можете уявити ситуацію навпаки?!

с. Стенятин Сокальського району.
Прохання про почергове служіння у храмі для громади УПЦ у с. Стенятині Сокальського району з листопада 1997 року лежить як на полиці Глави УГКЦ, так і на Вашій. За 3,5 роки ні керівництво УГКЦ, ні Львівська обласна влада не спромоглася дати жодної відповіді. У зв'язку з цим постає питання: як можна на фоні цього пропонувати почергове служіння з греко-католиками у храмі, що належить громаді УПЦ?

м. Пустомити та с. Бабичі Радехівського району.
Скільки можна знущатися над людьми, даючи різного роду відписки? За законом України, реєстрація громади повинна проводитися у місячний термін, в особливих ситуаціях - у 3-місячний, але для громад УПЦ все відбувається, зазвичай, як мінімум, не раніше 3-х місяців, щоб за цей час представники місцевої влади, шантажуючи віруючих, які подали заяву на реєстрацію громади, змогли змусити хоча б одну людину відмовитися від підпису. І навіть після цього терміну, як у випадку з громадами в м. Пустомитах і в с. Бабичах Радехівського району, Ви знову знаходите причини дати чергову відписку, щоб все починалося знову... А як же це виглядає у світлі ст. 14 Закону України про свободу совісті та релігійні організації? Чому до розгляду питання про реєстрацію Ви жодного разу не запросили представника нашої релігійної організації?

Події в парафіях у с. Городжеві Жовківського району, с. Колодрубах Миколаївського району та у м. Львові (Сихів) в черговий раз засвідчили про упереджене ставлення Управління у справах релігій, національностей та міграції Львівської облдержадміністрації, яким Ви керуєте, до Української Православної Церкви, бо конфлікти в цих парафіях стали наслідком неправомірних дій Львівської облдержадміністрації з подачі Вашого управління.

І ще одне: невже у місті Львові на протязі більше восьми років не можна знайти місце під будівництво кафедрального собору УПЦ в той час, коли всі інші конфесії, включаючи новітні, таких проблем не мають?

Подібна ситуація з виділенням земельних ділянок під будівництво склалися і в м. Стрию, с. Семенівці Пустомитівського району, хоча існує ст. 17 Закону України про свободу совісті та релігійні організації.

Хочеться вірити, що Ваші запевняння про особисту незацікавленість у несправедливому вирішенні питань, пов'язаних з життям духовенств і вірних Української Православної Церкви у Львівській області, є справді щирі. Тоді, напевне, причина такого стану справ полягає у позиції деяких Ваших підлеглих. Але цю проблему Ви, безумовно, повинні вирішувати самі.

Зі сподіванням на розуміння і сприяння швидкому розв'язанню конфліктів

архієпископ Львівський і Галицький  Августин

10 травня 2001 р.

На початок сторінки