ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

Голови відділу Української Православної Церкви по взаємодії з Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України,
архієпископа Львівського і Галицького

Августина
всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву і всім вірним чадам Львівської єпархії Української Православної Церкви,
православним генералам і адміралам, офіцерам, прапорщикам і мічманам, сержантам і старшинам, солдатам і матросам та усім службовцям Збройних Сил та інших військових формувань України

 

Христос воскрес!

Улюблені у Господі всечесні отці,
дорогі брати і сестри,
шановні військовики України!

Воскресение Твое Христе Спасе
всю просвети вселенную
и призвал еси Твое создание
всесильне Господи слава Тебе

(стихіра воскресна, гл. 2)

     З ласки Божої, ми сподобились знову святкувати Пасху Христову, що сповнює серця наші невимовною радістю і торжеством. Храми, оселі, вулиці міст і сіл - все, здається, зодягнулося у шати радості. Днесь радується світ видимий і невидимий, днесь вселенна ликує, прославляючи початок нового, безконечного життя. Смерть переможена, ад зруйнований, Воплочену Любов не змогли втримати їхні кайдани. Христос воскрес і “вже не вмирає: смерть уже не має над Ним влади” (Рим. 6, 9). Темряву грішного світу осяяло світло Воскресення. Яко воистинну священная и всепразднственная и спасительная нощь и светозарная светоноснаго дне востани сущи провозвестница в нейже безлетный свет из гроба плотски всем возсия (канон Пасхи, п. 7).

    Світло Воскресення дивно преображає душу людини, в неї входить особлива радість. Вчора ми співстраждали, спогребалися Христові, нині з Ним совоскресаємо (канон Пасхи, п. 3). Але чому в ці світлі дні в одних радість пронизує все єство, а в інших лише наче поверхнево торкається душі? Зазвичай ми зустрічаємо Пасху Господню із запаленими свічками в руках, але чи світяться в цей час і наші чисті серця назустріч Богові? Бо ж Пасха наша за нас принесена була в жертву – Христос, “тому будемо святкувати не зі старою закваскою, не із закаскою злоби та лукавства, а з опрісноками чистоти і істини” (1 Кор. 5, 8). Якщо ми приймаємо Благу Вість, що Христос воскрес – ми зобов'язані жити на землі свято і радісно, бути “світлом світу” (Мф. 5, 14). “Воскреснувши з Христом, і ти став новим творінням, сотвореним для благих діл. Хай обновиться в тебе все життя, хай обновляться в тебе всі путі твоєї діяльності, так обновляється духом людина, так відзначається день духовного оновлення”, - каже святитель Григорій Богослов. Не можна водночас вірити у воскресення Предвічної Любові і жити у ворожнечі, ненависті, гніві, заздрості, хтивості… Що спільного у світла з темрявою? Що спільного у Христа з веліаром? (пор. 2 Кор. 6, 14-15).

    Авва Євагрій зазначає, що “Пасха Господня – це перехід від зла до добра”, і закликає всіх принести Богові благоугодний дар – плоди нашого покаяння. Нині ми живемо у неспокійний і складний час… Але чи був будь-коли тривалий мир і спокій у цьому світі, що у злі лежить? Проте в усі складні, важкі часи справжні християни, милістю Божою, світилися серед гріховної тьми світлом Воскресення, ділами любові прославляючи Небесного Отця (пор. Мф. 5, 16). Тож у ці світлі пасхальні дні просімо Переможця-Христа, щоб ми ніколи, ні за яких обставин не забували, що ми - християни, а навпаки, завжди сяяли пасхальною радістю і своїм життям виявляли нашу віру, а якщо доведеться, то й готові були смертю засвідчити, що Христос воскрес!

    Сьогодні дуже хочеться закінчити своє послання у цьому році особливо доречними словами недавно спочилого в Бозі відомого православного духівника архімандрита Іоана (Крестьянкіна): “Воскрес Спаситель, воскрес раз, щоб світлом Свого Воскресення осяяти світ назавжди. Страждання і Гріб явили повноту любові Божої до нас і дали розуміння великої Таїни Життя, що перемагає саму смерть, навіть ад. І Таїна ця – Любов! Полюбіть! І ви радітимете з іншими і за інших. Полюбіть ближнього! І ви полюбите Христа. Полюбіть кривдника і ворога! І двері радості розчиняться для вас, і воскреслий Христос зустріне вашу воскреслу в любові душу. Ось і все! Так мало чекає від нас Господь! У цьому – наш рай! Це – наше Воскресення! Полюбіть Любов - і живі будете Воскреслим у стражданні Любові Спасителем! Хай благословить вас Господь жити трудами любові і вірою обітницям Господнім!”

Воістину Христос воскрес!

З ласки Божої
смиренний
Августин
архієпископ Львівський і Галицький

Пасха Христова
2006 р.
м. Львів